Preboldska planinska pot – opis celotne trase

Podajte se na nepozabno pohodniško doživetje in prehodite Preboldsko planinsko pot. Pot je speljana po Posavskem hribovju, ki se razprostira nad občino Prebold. Celotna pot je dolga približno 32 km, dosega kar 2380 višinskih metrov vzpona. Najnižja točka poti je na 282m nadmorske višine (center Prebolda), najvišja točka je vrh Mrzlica, na nadmorski višini 1122 m.

Opis poti po korakih

Preboldsko planinsko pot lahko prehodite v enem dnevu, pot je dolga 34 km, za kar boste potrebovali približno 15 ur. Med potjo boste dosegli kar 2380 m vzpona. Pot je mogoče prehoditi v treh ločenih krožnih trasah, ki so med seboj povezane. Pot je kategorizirana kot lahka planinska pot, ki se na posameznih delih kategorizira kot zahtevna planinska pot.

Na poti sledite smernim tablam Preboldske planinske poti, na kateri je črna črta, na tablah boste zasledili tudi druge barve črt (modra, rdeča, rumena), to vam pove, po kateri od treh etap na celotne trase  se nahajate. Na poti sledite tudi markacijam in ostalim usmerjevalnim tablam.

Več o Preboldski planinski poti si lahko preberete tudi na ExploreSlovenia.

Opis poti

Preboldska planinska pot poteka po Posavskem hribovju, ki se razprostira med Savinjsko dolino in Posavjem. Doživite raznolik teren te hribovite pokrajine sredogorja, katere vrhovi segajo vse do 1122 m visoko. Med potjo ujemite osupljive panoramske razglede na Spodnjo Savinjsko dolino, Posavje, Pohorje in Kamniško-Savinjske Alpe. Preboldska planinska pot vključuje 10 vrhov, ki prostorsko spadajo v občino Prebold. Vrhovi Preboldske planinske poti so Žvajga (626 m), Tolsti vrh nad Preboldom (756 m), Strtnik (845 m), Reška planina (925m), Gradišče (701 m), Golava (834 m), Homič (1082 m), Mrzlica (1122 m), Kamnik (857 m) in najnižji vrh Hom (607 m). Predajte se neokrnjeni naravi ter se podajte na pustolovščino, polno raziskovanja zanimive hribovite pokrajine in slikovitih razgledov.

Celotna pot je dolga okoli 34 km in doseže 2380 metrov vzpona. Najnižja točka poti je na izhodišču na 280 m in najvišja 1122 m nadmorske višine (vrh Mrzlice). Če imate dovolj poguma, moči in kondicije, je mogoče pot prehoditi v enem dnevu, za kar boste potrebovali dobrih 15 ur. Preboldsko planinsko pot lahko prehodite tudi v treh ločenih krožnih trasah, ki so med seboj povezane:

  • Trasa 1: Prebold–Žvajga–Tolsti vrh–Strtnik–Reška planina–Gradišče–Prebold;
  • Trasa 2: Zahom–Golava–Homič–Mrzlica–Kamnik–Zahom (Matke);
  • Trasa 3: Prebold–Gradišče–Pušnikov hrib–Golava–Zahom–Hom–Prebold.

 Na planinski poti so vam na voljo planinske koče in turistične kmetije, ki vam poleg lokalnih dobrot ponujajo tudi prenočišče. Če boste pot prehodili po trasah, pa lahko prenočite v bližnjih kampih, apartmajih in hotelih.

Interaktivni zemljevid

Uporabite interaktivni zemljevid, in poiščite pravo pot za vašo avanturo na prostem.  Bodimo vedno na pravem mestu in na pravi poti.  Prenesite podatke GPRX v svoj telefon in naj se vaša avantura začne.

Pot do izhodišča

Avtocesto Ljubljana–Celje zapustite na izvozu Šentrupert in pot nadaljujete v smeri Prebold. Vaše izhodišče je parkirni prostor pri Osnovni šoli Prebold (tam je na voljo tudi info točka in informativna tabla z zemljevidom Preboldske planinske poti). Parkirate lahko tudi na parkirišču pri Bazenu v Preboldu. Od tu dalje sledite planinskim oznakam in smerokazom »Preboldske planinske poti«.

V Prebold lahko pridete tudi iz smeri Trbovlje preko Marije Reke čez prelaz Podmeja.

Parkirni prostor

Na voljo vam je brezplačen parkirni prostor na izhodišču poti (pri Osnovni šoli Prebold in/ali pri Bazenu Prebold). Pri športnem parku ob bazenu vam je na voljo tudi postajališče za avtodome.

Oprema

V hribe se vedno odpravite z ustrezno planinsko opremo. Še posebej bodite pozorni na da imate ustrezno planinsko obutev.

Obvezna oprema, ki mora biti v nahrbtniku vsakega planinca ne glede na vrsto ture (priporočilo Planinske zveze Slovenije):

  • alu-folija ali velika črna vreča in bivak vreča,
  • osebni komplet prve pomoči,
  • čelna svetilka in rezervne baterije,
  • mobilni telefon s polno baterijo,
  • beležka in NAVADEN svinčnik,
  • sveča in vžigalice v neprepustni vrečki,
  • železna rezerva (hrana, ki ima visoko energijsko vrednost in dolg rok obstojnosti, je lahka in ima majhen volumen).

Ne bo odveč opozoriti, da imejmo s seboj tudi toplo oblačilo ter kapo in rokavice, v gorskem svetu se vreme namreč zelo hitro spremeni, zelo nizke temperature in sneg poleti v gorah niso nič nenavadnega.

Informacije o varnosti v hribih

Varen izlete v naravo je najbolje v spremstvu izkušene osebe ali  planinskega vodnika. Prepričajte se, da ste fizično in psihično ustrezno pripravljeni ter da imate ustrezno planinsko opremo. Kadar se odpravite v gore, vnaprej preverite vreme in razmere v hribih. Vremenske razmere se lahko v gorah hitro spremenijo, še posebej v visokogorju. Preden se odpravite v hribe vam priporočamo, da preberite brošuro Varneje v gore in nasvete Planinske zveze Slovenije.

Izberite si etapo

POI točke na pot

Skip to content