Preboldska planinska pot – Etapa 2

Podajte se na nepozabno pohodniško doživetje in prehodite Preboldsko planinsko pot. Pot je speljana po Posavskem hribovju, ki se razprostira nad občino Prebold. Celotna pot je dolga približno 32 km, dosega kar 2380 višinskih metrov vzpona. Najnižja točka poti je na 282m nadmorske višine (center Prebolda), najvišja točka je vrh Mrzlica, na nadmorski višini 1122m.

Opis poti po korakih

Etapa 2 velja za najtežji del Preboldske planinske poti. Etapa 2 se začne v Matkah s parkirišča pod kmetijo Uplaznik. Na poti spremljajte usmerjevalne table z rdečo ter rdečo in črno črto. Najprej se boste odpravili v smeri hriba Golava. Do vznožja Golave je nekoliko strmejši del. Sledi ravninska pot, ki vas bo vodila ob znožju Golave v smeri prvega cilja Homič. Pot na hrib Himič je precej strma, saj se boste povzpeli na nadmorsko višino 1082m. Z vrha Homič, vas bo pot vodila proti najvišjemu vrhu Preboldske planinske poti, na vrh Mrzlica (1122m). Na Mrzlici vam je na voljo planinska koča, kjer lahko naredite postanek. Žig in vpisna knjižica so vam na voljo v koči. Z Mrzlice sledi spust v dolino in vzpon na zadnji vrh te trase. Povzpeli se boste na vrh hriba Veliki Kamnik (857m). Kamnik leži na skrajnem vzhodu Preboldske planinske poti.  Na vrhu Kamnika je bivak in skrinjica z žigom. Z grebena je čudovit razgled na Savinjsko dolino in okoliško hribovje. Sledi spust nazaj v dolino in zaključek trase.

Več o Preboldski planinski poti si lahko preberete tudi na ExploreSlovenia.

Pot do izhodišča

Avtocesto Ljubljana – Celje zapustite na izvozu Šempeter ter sledite oznakam za Šempeter. V Šempetru v semaforiziranem križišču pri cerkvi zavijte desno v smeri naselja Šešče pri Preboldu in se naprej peljete proti naselju Matke. Pot vas bo vodilo po dolini skozi naselje Matke. Kmalu za tablo, ki označuje konec naselja Matke (vas se s posameznimi hišami nadaljuje), boste prišli na križišče, kjer se usmerite levo v smeri Hom. Po krajšem vzponu nas cesta pripelje do naslednjega križišča na prevalu med hriboma Hom na levi in Veliki Kamnik na desni. Parkirišče se nahaja ob cesti takoj za križiščem.

Interaktivni zemljevid

Uporabite interaktivni zemljevid, in poiščite pravo pot za vašo avanturo na prostem.  Bodimo vedno na pravem mestu in na pravi poti.  Prenesite podatke GPRX v svoj telefon in naj se vaša avantura začne.

Oprema

V hribe se vedno odpravite z ustrezno planinsko opremo. Še posebej bodite pozorni na da imate ustrezno planinsko obutev.

Obvezna oprema, ki mora biti v nahrbtniku vsakega planinca ne glede na vrsto ture (priporočilo Planinske zveze Slovenije):

  • alu-folija ali velika črna vreča in bivak vreča,
  • osebni komplet prve pomoči,
  • čelna svetilka in rezervne baterije,
  • mobilni telefon s polno baterijo,
  • beležka in NAVADEN svinčnik,
  • sveča in vžigalice v neprepustni vrečki,
  • železna rezerva (hrana, ki ima visoko energijsko vrednost in dolg rok obstojnosti, je lahka in ima majhen volumen).

Ne bo odveč opozoriti, da imejmo s seboj tudi toplo oblačilo ter kapo in rokavice, v gorskem svetu se vreme namreč zelo hitro spremeni, zelo nizke temperature in sneg poleti v gorah niso nič nenavadnega.

Informacije o varnosti v hribih

Varen izlete v naravo je najbolje v spremstvu izkušene osebe ali  planinskega vodnika. Prepričajte se, da ste fizično in psihično ustrezno pripravljeni ter da imate ustrezno planinsko opremo. Kadar se odpravite v gore, vnaprej preverite vreme in razmere v hribih. Vremenske razmere se lahko v gorah hitro spremenijo, še posebej v visokogorju. Preden se odpravite v hribe vam priporočamo, da preberite brošuro Varneje v gore in nasvete Planinske zveze Slovenije.

Izberite si etapo

POI točke na pot

bivouac in the Kamnik hill
Skip to content